Otázka energetické náročnosti je velmi módním trendem ve stavebnictví. A nejde jen o způsob stavby, ale také o využití technologií v používaných produktech. Z tohoto důvodu jsou energeticky úsporná okna v poslední době velmi populární. Stojí za zvážení, čím se odlišují a zda mají skutečně vliv na snížení množství spotřebované energie.
Vzhledem k vzhledu se energeticky úsporná okna neliší od standardních oken. Za energetickou účinnost jsou zodpovědné další parametry, které jsou méně viditelné v jeho vnější struktuře.
Měřič prostupu tepla, tedy UW
Základním parametrem, který odlišuje energeticky úsporná okna od ostatních oken dostupných na trhu, je tzv měřič prostupu tepla označený zkratkou Uw. Nejdůležitějším faktorem u energeticky úsporných oken je faktor, který určuje tepelnou propustnost stanovenou pro celé okno, nejen pro sklo samotné. Vztah mezi tepelnou propustností a stupněm energetické účinnosti okna je nepřímo úměrný. To znamená, že čím nižší je faktor propustnosti okna, tím vyšší bude energetická účinnost. Podle platných technických požadavků by měl být parametr propustnosti pro standardní okna přibližně Uw=1,8. Existují však i okna, jejichž koeficient propustnosti je nižší a činí 1,4. V případě energeticky úsporných oken se však hodnota Uw pohybuje od 0,85 do 1,00, a v případě tzv pasivní okna mohou být ještě nižší a je pod 0,8.
Plast, dřevo, hliník nebo kombinace materiálů
Plastová okna jsou nejoblíbenější. Vyznačují se snadným exportem, odolností a samozřejmě cenou. Jsou vyrobeny z profilů třídy A s ocelovými nebo sklolaminátovými profily. Uvnitř jsou tepelně izolační přepážky z polyuretanové pěny a v nejmodernějších oknech najdete mnohem teplejší aerogel.
Dřevěné okenní profily jsou vyrobeny z překližkových tvarovacích lišt. Toto provedení zvyšuje pevnost dřeva, takže okenní profily nevyžadují další sekce. Uvnitř profilů jsou umístěny distanční vložky z tepelně izolačních materiálů a vrchní vrstva je lakovaná.
Hliníková okna jsou lehká a velmi odolná, mnohem méně náchylná k poškození než okna plastová nebo dřevěná, jejich profily jsou vyztuženy profily a minimálně jedna velká komora je vyplněna tepelně izolačním materiálem. Hliník je velmi plastický materiál, proto lze tento typ oken vyrábět i v nestandardních tvarech.
Velmi dobrým řešením v okenní technice je kombinace materiálů. Nejoblíbenější je použití hliníkových překryvů na vnější straně dřevěných rámů. Toto řešení zvyšuje tepelnou izolaci okna a také zvyšuje jeho odolnost vůči vnějším povětrnostním vlivům. Je ideálním řešením pro všechny, jejichž okna jsou neustále vystavována škodlivým povětrnostním vlivům jako je přímořské klima nebo znečištěné ovzduší.
Jaká řešení určují energetickou účinnost okna?
Nejdůležitější technologická řešení, která mají vliv na energetickou účinnost, jsou umístěna v rámu okna. Proces výměny tepla je u dřevěných oken ovlivněn mimo jiné tloušťkou použitého okenního rámu. V případě energeticky úsporných řešení může být i o pár centimetrů silnější. Je to dáno prostým faktem – čím tlustší rám, tím méně tepla propustí. Pokud však uvažujeme o plastových oknech, tloušťka rámu bude mít malý význam, protože za izolaci bude zodpovědné více komor.
Druhým prvkem oken, který ovlivňuje jejich propustnost, je typ instalovaného skla. V případě energeticky úsporných oken se nezabýváme jedním, ale celým balíkem tepelně izolačních skel. Jednotlivá skla jsou oddělena speciálním rámem a mezi nimi je argon nebo krypton. Doplňkovým řešením snižujícím koeficient prostupu až o 30 % je použití speciálních nízkoemisních povlaků na skle. Někteří výrobci mezi jednotlivá skla umisťují speciální tepelně-izolační fólii.
Dalším důležitým prvkem, který odlišuje energeticky úsporná okna, je množství použitého těsnění. Pravidlo je jednoduché – čím více těsnění, tím menší propustnost pro studený vzduch. V současné době je většina energeticky úsporných oken na trhu vybavena jednodrážkovým těsněním, jehož styčná plocha s rámem je 8 mm.