Odborníci nazývají tyto potíže nealkoholové ztukovatění jater, objevuje se, pokud je poškozeno více než pět procent jaterních buněk. „Aktuálně je celosvětově nejčastějším onemocněním jater a také nejčastější příčinou úmrtí související s játry. Jeho výskyt roste alarmujícím tempem. Donedávna se odhadovalo, že jím trpí zhruba 25 procent lidí na celém světě, nejnovější odhady hovoří o více než 30 procentech“
Z celkového počtu jaterních nemocí tvoří ztukovatění jater skoro 50 procent, alkoholová nemoc jater zhruba 15 procent.
Podle vedoucí Diabetologického centra III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Markéty Kubíčkové touto nemocí trpí až 80 procent obézních pacientů a 75 procent pacientů s diabetem druhého typu. „Je tedy především důsledkem zdravotních problémů, které mají svůj původ v současném životním stylu včetně sedavého stylu života, nezdravé stravy a nedostatku pohybové aktivity,“ vysvětlila.
Jako příznaky se při onemocnění jater objeví například ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, slabost, svědění kůže nebo tlak v pravém podžebří. Typické zežloutnutí kůže se může objevit až v době většího postižení jaterní tkáně. V raném stadiu, kdy jsou játra méně poškozená, může nemoc objevit podle Kubíčkové ultrazvuk nebo jaterní testy z krve.